Anne Yemekte Ne Var?

Sağmak / ANNE SÜTÜ: Emzirerek mi Sağarak mı Vermeliyim?

ANNE SÜTÜ: Emzirerek mi Sağarak mı Vermeliyim?
Ülkemizde ve tüm dünyada önerilen bebeğin en az 6 ay anne sütü alması.  İdeali ilk aylarda emzirilmesi. Fakat unutmayalım ki önemli olan bebeğin emzirerek veya sağarak anne sütü almasıdır. Bu nedenle emzirmek yerine sütünüzü sağarak da verebilirsiniz.

Ben ikiz kızlarım Selin ve Melisa’da süt sağma makinasından çok faydalandım. İkizlerime anne sütünü 7 ay boyunca sağarak verebildim.
 
Günde 2-3 öğünü anne sütünü sağarak vermek annenin dinlenmesini, uyumasını, böylece sütünün artmasını, aynı zamanda kendine vakit ayırmasını, dışarı çıkabilmesini, sosyal hayata dönebilmesini sağlar.
 
Anne sütünü en iyi şekilde sağmanızı sağlayan pompalar makinalı pompalardır. Sağılmış süt buzdolabında 3-4  saat; buzlukta 6 ay saklanabilir. Anne sütü sağılarak verildiği zaman bebek için faydası veya koruyucu özelliğinde bir kayıp olmaz. Fazla olan sütünüzü de sağıp buzluğa atarak değerlendirebilirsiniz. Böylece hasta olduğunuz, ilaç kullandığınız veya seyahate gittiğiniz zamanlarda bebeğiniz anne sütü almaya devam edebilir.
 
Buzluktaki anne sütünü benmari usulü (ılık su buharında) çözdürebilirsiniz. Biberon ısıtıcı kullanarak da çözdürebilirsiniz. Çözdürürken çok kaynamaması, aşırı sıcağa direk olarak temas etmemesi önemli.   
© 2018 Anneyemektenevar.com